Nasza Historia

https://naszahistoriablog.wordpress.com/

Powstań, Polsko, skrusz kajdany — powstanie listopadowe

WED_8254-2.jpg

Królestwo Polskie

Po pokonaniu Napoleona zwycięskie państwa zdecydowały o zlikwidowaniu Księstwa Warszawskiego. Z części jego ziem utworzono Królestwo Polskie. Chociaż nazwa wskazywała na to, że jest to kraj Polaków, w rzeczywistości Królestwo Polskie było zależne
od Rosji, a królem miał być zawsze car rosyjski .

WED_8254-1.jpgKrólestwu nadano konstytucję , która gwarantowała Polakom wiele swobód. Kraj miał własne wojsko, oddzielne od Rosji finanse, w urzędach mówiono po polsku, działał nawet sejm.

Większości nadanych Polakom swobód car jednak nie respektował. Protestujący Polacy byli aresztowani i wywożeni na daleką Syberię. W społeczeństwie narastało niezadowolenie. Wielu patriotów zaczęło w tajemnicy tworzyć organizacje i snuć plany walki o wolność. Jeden z takich spisków zawiązali młodzi podchorążowie pod wodzą Piotra Wysockiego.
Planowali oni z zaskoczenia zająć Arsenał — skład broni i amunicji w Warszawie — zdobyć miasto i pochwycić brata cara — wielkiego księcia Konstantego.

WED_8255-1.jpg

«Na Belweder!» — 29 listopada 1830 roku Spiskowcy zebrali się wieczorem 29 listopada 1830 roku. Padło hasło: «Na Belweder!». Noc listopadowa nie do końca jed nak przebiegała
według przygotowanego przez spiskocvców planu. W nocnej mgle nie wszyscy uczestnicy zrywu powstańczego dostrzegli sygnał , którym było podpalenie starego browaru na Soku. Dlatego atak na Belweder — siedzibę wielkiego księcia Konstantego — i atak na Arsenał nie rozpoczęły się jednocześnie. Spiskowców również było mniej, niż się spodziewano. Belweder za atakowało tylko kilku podchorążych i nieliczna grupa cywilów. Wielki książę Konstanty
zbiegł. Mimo to, rankiem 30 listopada 1830 roku,Warszawa została opanowana przez powstańców, do których dołączyli najubożsi mieszkańcy Starego Miasta i Powiśla.

10-14 Historia-100.jpg

Bitwy powstania listopadowego

W dniu 31 stycznia 1831 roku sejm Królestwa Polskiego ogłosił detronizację cara Mikołaja I, czyli pozbawienie go władzy króla. Dla Rosji oznaczało to wypowiedzenie posłuszeństwa przez Polaków i wojnę . Wojska rosyjskie rozpoczęły atak na Warszawę, jednak w zaciętej bitwie zostały zatrzymane pod Olszynką Grochowską (dziś jest to już obszar stolicy). W bitwach pod Stoczkiem, Wawrem, Dębem Wielkim , Iganiami wojsko polskie zadało armii
carskiej wiele strat. Powstańczy generałowie ciągle jednak nie wierzyli, ze można ostatecznie zwyciężyć Rosjan.
W maju 1831 roku rozbito Polaków pod Ostrołęką. Gdy do Królestwa Polskiego przybył nowy wódz rosyjski, Iwan Paskiewicz, wykorzystał niezdecydowanie dowódców polskich i rozpoczął marsz na Warszawę.

Upadek powstania

Stolica dzielnie się broni ła . W czasie walk odznaczyli się odwagą podporucznik Juliusz Ordon i generał Józef Sowiński. Sowiński, mimo że poruszał się o kuli, stanął do walki. Zginął w okopach na Woli.
Warszawa została zdobyta 8 września 1831 roku, a powstanie wkrótce upadło. Car Mikołaj I surowo ukarał Polaków za to, że wystąpili przeciwko niemu. Oficerom polskim, którzy walczyli w powsta niu, odebrano majątki, wielu z nich zesłano na Syberię. Zlikwidowano
całkowicie wojsko polskie, a w Królestwie Polskim stacjonowały już tylko oddziały rosyjskie. Aby w przyszłości Polacy nie mogli opanować Warszawy, wzniesiono tam ogromną fortecę — Cytadelę . Wielu uczestników powstania, w obawie przed karami, wyjechało z kraju do Anglii, Francji i Belgii. Proces ten nazwano Wielką Emigracją.

 

l . Po klęsce Napoleona z części ziem Księstwa Warszawskiego utworzono Królestwo Polskie. Królem nowego państwa został car rosyjski.
2. Władze rosyjskie systematycznie łamały zagwarantowane w konstytucji prawa Polaków.
3. W listopadzie 1830 roku wybuchło powstanie przygotowywane w konspiracji. Jego inicjatorem był młody podchorąży — Piotr Wysocki.
4. Powstanie listopadowe zakończyło się klęską, a Rosjanie rozpoczęli prześladowanie jego uczestników, zlikwidowali polskie wojsko, sejm i konstytucję .